ИКОНОМИЧЕСКИ ЦЕНТЪР "КОЗЛОДУЙ"
Център „Козлодуй“ е съставен от община Козлодуй като ядро и съседните общини Хайредин, Мизия, Оряхово и Вълчедръм като негова пе- риферия. Спрямо предишното издание на изследването (2017 г.) центърът се е разширил с присъединяването на Вълчедръм. Ежедневната трудова миграция от четирите общини към ядрото надхвърля 1000 души, като най-много са от община Мизия – почти 600 души, или 33% от всички заети в нея. Потенциалът за бъдещо разширение на центъра изглежда малък, като извън тези общини най-висок дял приходящи работници в Козлодуй има от Бяла Слатина – 3,8% от всички заети в нея.
През 2021 г. произведената продукция на икономически център „Козлодуй“ достига 3,2 млрд. лв., или 72,9 хил. лв. на човек от населението – най-високата стойност на този показател в цялата страна. Това отразява най-вече нетипичната структура на местната икономика, в която почти цялата добавена стойност се създава от производството на електроенергия в АЕЦ „Козлодуй“. Извън ядрото най-голямата периферна икономика е тази на Вълчедръм, като и в четирите общини водещият отрасъл е селското стопанство, което създава повече от половината добавена стойност. Извън ядрената централа, която през 2021 г. има 3,7 хил. работници и 2,7 млрд. лв. приходи, и свързаната с нея „Атоменергоремонт“, която наема други 814 души, по-големи работодатели са многопрофилната болница в град Козлодуй, както и няколко индустриални предприятия и земеделски производители. На територията на икономическия център практически отсъстват чуждестранни инвестиции според неконфиденциалните данни на НСИ. Инвестиционната активност през 2021 г. също е относително слаба, като общите разходи за придобиване на ДМА през годината са 82 млн. лв. – най-ниската стойност сред 16-те икономически центъра на страната. Разходите за закупуване на машини, земя и сгради са разпределени относително равномерно, като 31 млн. лв. са реализирани в община Козлодуй, 26 млн. лв. – във Вълчедръм, 11,5 млн. лв. – в Мизия, 10,3 млн. лв. – в Оряхово. Извън ядрото на икономическия център почти всички инвестиции са съсредоточени в селскостопанския сектор. Център „Козлодуй“ има най-ниските приходи от износ на нефинансовия сектор през 2021 г. – 36,4 млн. лв. Това обаче не включва произведената от АЕЦ „Козлодуй“ електроенергия, изнесена от страната – ако ядрената централа беше включена в сметките, най-вероятно центърът щеше да е сред лидерите по износ.
На фона на бързото възстановяване във всички останали центрове общините в състава на „Козлодуй“ остават с много висока безработица през 2022 г. Средната за центъра стойност е 18,7% от населението на 15–64-годишна възраст. В община Козлодуй делът на безработните е 9%, но в Хайредин достига 1/3 от трудоспособните, а във Вълчедръм надхвърля 30%. Проблемите с безработицата видимо са структурни, тъй като повечето безработни са в групата на трайно безработните, с регистрации в бюрата по труда над една година – в Хайредин те са 19% от трудоспособното население, във Вълчедръм – 16%, в община Козлодуй – 3,5%. Центърът има и значителни проблеми с младежката безработица, като делът на безработните сред населението на възраст под 29 години надхвърля 10% в повечето общини. Същевременно коефициентът на заетост е най-ниският сред икономическите центрове – 49% според данните от преброяването през 2021 г. Заетостта е значително по-ниска в периферните общини, като най-ниската стойност на показателя е във Вълчедръм – 38%, но дори в ядрото коефи- циентът не е особено висок – 58%. Повечето заети са съсредоточени в община Козлодуй – 7 хил. души, като водещият сектор е енергетиката, а в периферните общини основна роля играе селското стопанство. През последните 5 години местният пазар на труда се разраства, като броят на наетите е нараснал с 4,1% спрямо 2017 г. Център „Козлодуй“ бележи умерен ръст от 42% на средната заплата през последните 5 години – до 1693 лв. средно брутно на месец, като по този показател по-добре се представя единствено центърът около столицата. Чувствително по-високи са месечните заплати в община Козлодуй – 2682 лв. през 2021 г., едно от най-високите нива на запла- щане на общинско равнище в страната.
В център „Козлодуй“ се отчита най-бързият спад на населението сред 16-те икономически центъра в страната между последните две преброявания (–20,5% в рамките на десетилетието). Той е и най-малкият по население център с 44 хил. жители, като 18 хил. от тях са в ядрото. Центърът е с относително нисък дял на хората в работоспособна възраст от 15 до 64 години – 61,4%, или 27 хил. души, като 12 хил. от тях са в община Козлодуй. На този фон показателите за застаряване не са особено неблагоприятни, особено в сравнение с други части на Северозападна България, като делът на населението над 65-годишна възраст е 24%, но е чувствително по-висок в периферните общини.
Център „Козлодуй“ е единият от двата в страната заедно със „Сливен-Ямбол“, който губи население в резултат на миграционните процеси, като коефициентът на механичен прираст е –0,1‰ през 2022 г. На практика миграцията е относително балансирана, като някои общини (Оряхово, Мизия) нетно привличат население. Естественият прираст обаче е силно отрицателен, като балансът между смъртността и раждаемостта е –15,3‰ средно за центъра, малко по-висок в ядрото (–7,2‰). Тези индикатори потвърждават сериозните демографски пречки пред по-нататъшното икономическо развитие на „Козлодуй“, особено извън енергетиката.
Сходни предизвикателства поставя и образователната структура на центъра. Делът на висшистите сред населението на възраст 7 и повече години е 16,7% – най-ниският сред центровете и равен с този на „Кърджали“. Същевременно 1/3 от населението е с основно и по-ниско образование, а неграмотните според данните от преброяването през 2021 г. са 1,2%. Образователната структура на ядрото е малко по-благоприятна, но и там делът на слабообразованите е висок, а в периферията делът на висшистите е значително по-нисък от средния за центъра. Резултатите на учениците също не са особено окуражителни, като в центъра е отчетен най-ниският резултат на външното оценяване по математика след VII клас в страната, както и едни от най-ниските оценки на матурата по БЕЛ.
Къде се прави науката на България 09.09.2024
Науката и развойната дейност в България остава съсредоточена в големите икономически центрове, като София концентрира...
Как се представят големите необластни градове спрямо областните си „връстници“ 05.09.2024
Често, когато мислим за градовете в България, допускаме че по-големите от тях, където има видима концентрация на хора и...